poniedziałek, 24 czerwca 2013

Czy masaż musi być bolesny aby był skuteczny?



Czy masaż musi bolesny aby był skuteczny? Większość ludzi podziela ten stereotyp albo się z nim spotkała.  Nie raz już słyszałam „Masaż musi być bardzo mocny i bolesny bo wtedy czuję że działa“. Zatem masażyści szczególnie Panowie dużych gabarytów cieszą sie dardzo dobrą renomą, ktorzy działają na pograniczu robienia pacjętom krzywdy. Część ludzi lubi silne masaże i OK. przy pewnych preferencjach nie ma co dyskutować, ale agresywne techniki, zwłaszcza kiedy osoba przychodzi z bolącym kręgosłupem, są nie na miejscu.

Zarówno w masażu jak i fizykoterapii powinno stosować się do tak zwanej reguły Arndta- Schultza: „bodźce słabe jedynie podtrzymują procesy życiowe organizmu, bodźce średnie usprawniają funkcje życiowe organizmu, bodźce silne działają niekorzystnie, hamują funkcje życiowe organizmu, wywołują odczyny paradoksalne lub działają destrukcyjnie”.

Niestety niektorzy masażyści chyba nie znaja tej zasady. Dobrym przykładem tej reguły jest jedzenie. Spożywanie minimalnej ilości pożywienia pozwoli nam jedynie przetrwać, prawidłowa dieta pozwoli nam optymalnie i zdrowo funkcjonować, a brak umiaru powoduje otyłość, choroby serca i ewentualnie śmierć. Masaż rzecz jasna nie jest tak drastycznym działaniem, jednak zgodnie z tą regułą samo „przegłaskanie” przez godzinę nie przyniesie pożądanej odpowiedzi fizjologicznej organizmu, a masaż, który będzie bolesny, spowoduje większe napięcie mięśni zamiast je rozluźnić. Niekiedy zwiększone napięcie chroni kręgosłup, kiedy mamy do czynienia z niestabilnością układu więzadeł. Ale to powinno być usprawnione ćwiczeniami a nie bólem. Tam, gdzie trzeba rozciągnąć i rozluźnić mięśnie, ucisk musi być zdecydowany, masaż dynamiczny i bogaty w techniki.


Podsumowując, na masaż wybierajcie miejsca, gdzie terapeuta się przykłada i czujecie intensywny ucisk, ale kiedy macie zamiar uciekać ze stołu, to podziękujcie uprzejmie i nie wracajcie tam więcej.

Pozdrawiam.
M. Wolicka-Masażystka, Elbląg